Duszniki - Zdrój - jaka jest lokalizacja, jak dojechać?

Duszniki - Zdrój to nieduże miasteczko uzdrowiskowe (około 5 tys. mieszkańców) na Dolnym Śląsku, w pobliżu granicy z Czechami. Początki miasta sięgają średniowiecza, jest to również jedno ze starszych uzdrowisk na terenie Polski. Po dziś dzień ocalały średniowieczny układ urbanistyczny rynku miasta, zabytkowe kościoły np. kościół Świętych Piotra i Pawła z ciekawą amboną - wieloryb czy dworek Fryderyka Chopina - w którym odbywają się co roku liczne koncerty i Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój położone jest poza ścisłym centrum miasta - co zapewnia kuracjuszom niezbędny spokój. Centralnym miejscem uzdrowiska jest Park Zdrojowy. Park leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, a porasta go mnóstwo kwiatów. W parku znajdują się cztery fontanny - najbardziej znana z nich to Kolorowa Fontanna - poza zimą, w każdą porę roku, wieczorem fontanna podświetlana jest kolorowymi światłami, które wraz ze słupami wody "tańczą" do odtwarzanych utworów muzycznych. W Parku Zdrojowym działa także pijalnia wód: Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz. Obok Pijalni - Muszla Koncertowa.

W Dusznikach działa Muzeum Papiernictwa - muzeum mieści się w pochodzącym z XVII stulecia zabytkowym młynie papierniczym. Na początku XIX stulecia młyn ten zaliczmy był do jednego z pięciu najsłynniejszych w Europie. Produkowano tutaj papier czerpany - i produkuje się go nadal. Podczas pobytu w muzeum można samemu spróbować wykonać arkusz tutejszego papieru.

Duszniki zapraszają do wypoczynku także narciarzy. W Zieleńcu (dzielnica Dusznik) panują najlepsze w ziemi kłodzkiej warunki narciarskie - pokrywa śnieżna potrafi zalegać przez 150 dni w roku. Działa tu wiele wyciągów i tras narciarskich (w razie potrzeby są sztucznie dośnieżane), około 10 tras jest dostępnych również po zmroku - są oświetlone. Latem w Zieleńcu można skorzystać z wielu tras rowerowych.

Zapraszamy do Dusznik!

Galeria

Lokalizacja

11 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1172 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0