Góry Stołowe - jak dotrzeć, jak są zlokalizowane.

  • location_on Kudowa-Zdrój, ul. undefined

Góry Stołowe położone są w Sudetach, między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Góry Stołowe zbudowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych poziomo – stąd też nazwa gór, bo są płaskie - tak jak stół. Nie są to wysokie góry - najwyższy, szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Mimo niezbyt dużej wysokości, pasmo to jest widoczne z oddali, jako blok skalny wystający ponad okolicę, porośnięty iglastym lasem.

Za sprawą sformowania z piaskowca - skały łatwo poddającej się erozji - uformowały się charakterystyczne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny - Błędne Skały w masywie Skalniaka. To to obszar o powierzchni mniej więcej 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tu szczeliny i wąwozy o o ścianach wysokich na 6 - 11 metrów - gdzieniegdzie szerokość tych szczelin to ledwie kilkadziesiąt centymetrów. W scenerii Błędnych Skał kręcono również filmy. Kręcono tutaj sceny do Opowieści z Narnii, a wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze umiejscowiony jest punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 919 metrów n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Choć nie jest to stereotypowy szczyt - ponieważ jest płaski - zaliczany jest do Korony Gór Polskich. W obrębie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do wytworzenia się ciekawych form skalnych przypominających figury zwierząt - najbardziej znane to Małpolud, Wielbłąd lub Kwoka - oraz głębokich, ciasnych wąwozów, szczelin - na przykład Piekiełko (jar długi na mniej więcej 100 m). Na Szczeliniec można dojść krętym szlakiem z początku XIX w. - składa się on z prawie 700 schodów - i jedynie z niewielkimi modyfikacjami służy już mniej więcej dwa stulecia. Szczeliniec leży na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie letnim wejście na niego jest płatne. W sąsiedztwie Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on odrobinę niższy (896 m n.p.m.) i objęty jest ochroną ścisłą - jest zamknięty dla turystów.

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony w 1993 r. w rezultacie przekształcenia Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, powierzchnia, jaką pokrywa park, to ponad 6 tysięcy hektarów. Na obszarze parku wyznaczonych jest około 100 kilometrów szlaków turystycznych, trasy rowerowe, na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje schronisko. W okresie zimowym z kolei, wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Ponadto, Góry Stołowe położone są przy głównej drodze międzynarodowej - E - 67 łączącej Warszawę z Pragą. Orientacyjne odległości z okolicznych miejscowości: Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój - ok. 10 km, Polanica-Zdrój - około 17 km.

Galeria

Lokalizacja

46 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 7906 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0