Karkonosze - jaka jest lokalizacja, co robić, jak dojechać?

Karkonosze, jak podają wszelkie encyklopedie i przewodniki turystyczne, to najwyższa część jednego z dwóch dużych masywów górskich w Polsce - Sudetów. Karkonosze w Sudetach można można zestawić z Tatrami w Karpatach. W Karkonoszach, choć są to niższe góry, panuje klimat podobny do alpejskiego - z wysoką ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym materiałem z którego zbudowane są Karkonosze jest granit, a poprzez panujące tutaj warunki klimatyczne, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych - jest ich mniej więcej 150 grup w całych Karkonoszach. Najsłynniejsze z nich to Trzy Świnki, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Ptasie Gniazda.

Najwyższym wierzchołkiem w Karkonoszach jest, położona na granicy z Czechami, Śnieżka - 1602 m n.p.m. Szczyt ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200m), dlatego widok ze Śnieżki jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki położone jest miasto Karpacz - znany ośrodek narciarski i turystyczny. Innym słynnym wierzchołkiem jest Szrenica - 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy szczyt ale lokalizacja w otoczeniu miasta Szklarska Poręba powoduje, iż zna go wielu miłośników gór. Na stokach Szrenicy, co roku, tłumy narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne szczyty, po polskiej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt - 1472 m n.p.m. oraz Wielki Szyszak - 1509 m n.p.m.

Prawdopodobnie większości z nas znane są także dwa wodospady w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Obydwa znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Szklarka) znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie jedynie narciarze - to raj dla turystów. W Karkonoszach czekają na nich setki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki dużej liczbie schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Oczywiście, można także robić sobie krótsze eskapady w góry. Każda z podgórskich miejscowości - np Piechowice, Jagniątków, Sobieszów, Przesieka, Borowice i naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie z turystycznymi szlakami. Noclegi w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie umożliwiają nie tylko turystykę po uroczych, o każdej porze roku, Karkonoszach, lecz zapewniają zaplecze narciarskie i multum atrakcji turystycznych.

Galeria

Lokalizacja

2 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 205 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0