Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to nieduże miasto - uzdrowisko (około 6 tys. mieszkańców) na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Prawa miejskie Lądek posiada już od roku 1282, jest to jednocześnie jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Niektóre źródła podają iż istniały tutaj urządzenia kąpielowe, które zostały zniszczone podczas najazdu Mongołów w połowie XIII stulecia. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy Jerzy został wybudowany pod konie XV stulecia. Z kolei od roku 1572 datuję się historię Lądka jako miasta - uzdrowiska. Wtedy to władze miasta wykupiły kąpielisko. Podbudowano nowe budynki łazienkowe, dom dla gości. Około 20 lat później, lekarz Habsburgów Jan Crato pisze tekst o zaletach leczenia w Lądku.

Lądek Zdrój słynie z wód z domieszką radonu i siarczkowych i fluorkowych wód termalnych. Leczy sie tu głównie choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne.

Poza uzdrowiskiem w Lądku warto zobaczyć np średniowieczny (1565r.) Most Świętego Jana - dwuprzęsłowy most, który nie poddał się żadnej z powodzi. Zdobi go figura Jana Nepomucena - która jest kopią praskiej figury na Moście Karola. Kolejną ciekawostkę stanowi Figura Trójcy Świętej z połowy XVIII wieku. To przykład barokowego pomnika - zwieńczenie pomnika to Trójca Święta w postaci Boga Ojca i Chrystusa trzymającego koronę - a pod nimi Duch Święty pod postacią gołębicy. Wartotakże odwiedzić Kościół Narodzenia NMP z końca wieku XVII-tego.

Na terenie miasta znajduje się także Arboretum - czyli ogród leśny - z egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów. Został on założony dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, zajmuje powierzchnię około 2 hektarów. Na miłośników narciarstwa czeka Stacja Narciarska. To niewielki ośrodek o różnicy poziomów 100m. Przygotowane są trzy trasy narciarskie obsługiwane przez trzy wyciągi.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00