Polanica-Zdrój - jaka jest lokalizacja, jak dojechać?

Polanica-Zdrój to miejscowość wypoczynkowo - uzdrowiskowa w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp południowo - wschodnich krańców Gór Stołowych. Polanica położona jest na drodze z Kłodzka do Kudowy, w pobliżu Dusznik.

Rozwój Polanicy-Zdroju jako uzdrowiska datuje się dopiero od XIX stulecia, gdy kupiec z Kłodzka - Joseph Grolms pobudował pierwszy dom zdrojowy, pola zamienił na ogród i przygotował źródło Józef do czerpania wody. Następni właściciele rozbudowywali Polanicę, zaadoptowali dawny dwór jezuicki na potrzeby kuracjuszy, wznosili nowe budynki. Do 1875 roku pobudowano nową pijalnię, teatr i dom zdrojowy. W tym samym roku Polanicę odwiedziło około 130 kuracjuszy, pięć lat później było ich już 300, a w roku 1890 już ponad 700. Rozwój kurortu był bardzo dynamiczny - w 1913 roku w Polanicy-Zdroju gościło już ponad 9 tyś. kuracjuszy.

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Polanica-Zdrój znalazła się w polskich granicach. Początkowo miejscowość nazwano Puszczyków-Zdrój, i została zmieniona rok później na Polanica-Zdrój.

Uzdrowisko Polanica - Zdrój znajduje się na uboczu drogi krajowej nr 8 Kłodzko - granica z Czechami, dzięki temu ruch tranzytowy nie jest uciążliwy dla turystów. W centrum Polanicy znajduje się Park Zdrojowy wpisany do rejestru zabytków. Rośnie tu dużo rododendronów, magnolii i wiele drzew - pomników przyrody.

Polanica-Zdrój jest znana z koncertów, targów turystycznych Natura-Sanat a także z Międzynarodowego Turnieju Szachowego. Przy Bystrzycy Dusznickiej, na deptaku znajduje się Aleja Gwiazd Koszykówki z odciskami dłoni sportowców.

Galeria

Lokalizacja

18 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2363 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0