Sanktuarium w Wambierzycach - jaka jest lokalizacja?

  • location_on Kudowa-Zdrój, ul. undefined
Wambierzyce Sanktuarium Maryjne
Śląska Jerozolima

Wambierzyce to nieduża wieś na Dolnym Śląsku położona w Kotlinie Kłodzkiej. Ze względu na okazałe Sanktuarium Maryjne zwane Śląską Jerozolimą. Aby dojechać tu z Kudowy należy jechać drogą 387 na Radków i dalej na Ścinawkę, następnie skręcić w drogę 388. To około 25 kilometrów.

Historia Wambierzyc jak sanktuarium sięga XII-wiecznej legendy - jakoby to Jan z Ratna miał tu odzyskać wzrok i jednocześnie ukazała mu się Matka Boska. Bazylika Mniejsza w Wambierzycach stanęła w XVIII stuleciu na miejscu drewnianej kaplicy z połowy XIII wieku. Kościół góruje nad miejscowością, prowadza do niego monumentalne schody o symbolicznej ilości stopni - 57. Budynek - to przykład barokowej budowli - posągi apostołów, krużganki dookoła głównej nawy, bogate złocenia i zdobienia, malowidła ścienne.

Poza Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin Wambierzyce słyną także z Kalwarii Wambierzyckiej. Pierwsze kaplice powstały już w XVII stuleciu - niestety te nie zachowały się do dzisiejszego czasu. Ale budowano następne. Pod koniec XVIII w. dokonano pierwszej przebudowy, następne miały miejsce w XIX wieku. Poza tym wiele tu nawiązań do Jerozolimy - przez wieś płynie Cedron, a otaczają ją wzgórza Syjon, Tabor, Horeb.

Galeria

Lokalizacja

4 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 720 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0