Zieleniec - jaka jest lokalizacja, co robić, co zwiedzać?

Zieleniec dziś jest dzielnicą Dusznik-Zdroju, położoną w Górach Orlickich, w Sudetach, na wysokości 850 - 960 m n.p.m. Kiedyś była to najwyżej położona pruska wieś.

Dzisiaj Zieleniec to nade wszystko ośrodek sportów zimowych. Panują tu warunki atmosferyczne wyróżniające się tym, że śnieg potrafi zalegać tu aż 150 dni w roku. Działa tu ponad 20 różnych wyciągów narciarskich o dużych możliwościach transportowych. Trasy narciarskie są zróżnicowane od łatwych po bardzo trudne. Dodatkowo aż osiem z nich jest oświetlonych, można więc korzystać z nich po zmroku. W Zieleńcu, dla miłośników freestyle, znajduje się snowpark z pełnowymiarową rynną (halfpipe).

Zieleniec zaprasza także latem. Wówczas staje się doskonałą bazą wypadową w góry Bystrzyckie i Orlickie. Dodatkowo to miejsce w które przyjeżdżają miłośnicy kolarstwa górskiego. Często trenuje tu kadra narodowa, odbywają się również Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim - Klasyk Kłodzki, a w sierpniu Memoriał im. Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zieleniec leży w Kotlinie Kłodzkiej, niedaleko drogi międzynarodowej E-67 co zapewnia dobrą komunikację. Poza miastami kotliny do Zieleńca blisko mają mieszkańcy Wrocławia - około 100 km - czy Opola, co sprawia że przyjeżdżają oni nawet na jeden dzień, żeby poszaleć na nartach.

Galeria

Lokalizacja

34 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 2093 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0