Polecamy

Willa DIAMENT Kudowa Willa SPA SCALIANO

Atrakcje w okolicach Kudowy:

Duszniki-Zdrój: Muzeum Papiernictwa, Kolorowa Fontanna, Pijalnia Wody i Dworek Chopina w Parku Zdrojowym - 12 km; Ośrodek Narciarski Zieleniec - 16 km.

Polanica-Zdrój: Uzdrowisko i ParK Zdrojowy z Kolorową Fontanną, Letni Tor Saneczkowy Góralka, Huta Szkła Barbara - 22 km

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to miejscowość wypoczynkowo - uzdrowiskowa w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp południowo - wschodnich krańców Gór Stołowych. Polanica położona jest na drodze z Kłodzka do Kudowy, w pobliżu Dusznik.

Rozwój Polanicy-Zdroju jako uzdrowiska datuje się dopiero od XIX stulecia, gdy kupiec z Kłodzka - Joseph Grolms pobudował pierwszy dom zdrojowy, pola zamienił na ogród i przygotował źródło Józef do czerpania wody. Następni właściciele rozbudowywali Polanicę, zaadoptowali dawny dwór jezuicki na potrzeby kuracjuszy, wznosili nowe budynki. Do 1875 roku pobudowano nową pijalnię, teatr i dom zdrojowy. W tym samym roku Polanicę odwiedziło około 130 kuracjuszy, pięć lat później było ich już 300, a w roku 1890 już ponad 700. Rozwój kurortu był bardzo dynamiczny - w 1913 roku w Polanicy-Zdroju gościło już ponad 9 tyś. kuracjuszy.

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Polanica-Zdrój znalazła się w polskich granicach. Początkowo miejscowość nazwano Puszczyków-Zdrój, i została zmieniona rok później na Polanica-Zdrój.

Uzdrowisko Polanica - Zdrój znajduje się na uboczu drogi krajowej nr 8 Kłodzko - granica z Czechami, dzięki temu ruch tranzytowy nie jest uciążliwy dla turystów. W centrum Polanicy znajduje się Park Zdrojowy wpisany do rejestru zabytków. Rośnie tu dużo rododendronów, magnolii i wiele drzew - pomników przyrody.

Polanica-Zdrój jest znana z koncertów, targów turystycznych Natura-Sanat a także z Międzynarodowego Turnieju Szachowego. Przy Bystrzycy Dusznickiej, na deptaku znajduje się Aleja Gwiazd Koszykówki z odciskami dłoni sportowców.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 477 121, Dziś: 149, Osób online: 2

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem